Profil školy, VVČ, Pg. prax žiačok SOŠPg
Materská škola
-
Naša materská škola bola otvorená 3. septembra 2018 ako pilotný program na pôde Strednej odbornej školy pedagogickej (SOŠPg).
-
V materskej škole prebieha celoročná pedagogická prax žiačok zo SOŠPg, teda je cvičnou materskou školou. Od októbra do apríla prebieha v MŠ priebežná pedagogická prax žiačok 3. ročníka počas dopoludňajších aktivít, v máji pokračuje pg. prax žiačok 3. ročníka v súvislej pg. praxi, čo znamená, že vykonávajú výchovu a vzdelávanie v triedach každý deň - dopoludnia aj popoludní. V júni pokračuje súvislá pg. prax žiačok 1. ročníka, ktoré absolvujú v MŠ pozorovania výchovno-vzdelávacej činnosti cvičných učiteliek.
-
Výchovno-vzdelávacia činnosť prebieha podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a Školského vzdelávacieho programu Bam-bullka. Poskytujeme celodennú alebo poldennú starostlivosť a vzdelávanie deťom vo veku spravidla od 2,5 do 6 rokov, ako i deťom, ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
-
Našim hlavným cieľom a poslaním je dosiahnuť úspešnú adaptáciu dieťaťa na materskú školu, postupnú socializáciu dieťaťa v kolektíve, nadobúdanie potrebných kompetencií a vedomostí na úspešný štart primárneho vzdelávania v základnej škole. Deťom chceme v spolupráci so zriaďovateľom, občianskym združením Bullka o.z., SOŠPg a rodičmi poskytnúť výchovu a vzdelávanie zážitkovým učením, tvorivým a bádateľským prístupom rozvíjať u detí ich prirodzenú zvedavosť, záujem o pohybové, tanečné, spevácke ako aj výtvarné činnosti, ktoré zabezpečujú všestranný rozvoj dieťaťa.
-
Materská škola je umiestnená v tichej lokalite sídliska. V blízkosti sa nachádza zimný štadión Harmincova, Základná škola Beňovského, priestranný park či veľké detské ihrisko s futbalovou aj basketbalovou plochou. Poloha materskej školy umožňuje učiteľkám uskutočňovať bezpečné vychádzky v okolí materskej školy. Materská škola je prízemná budova, tvoria ju 2 vchody, 4 triedy s vlastnou umyvárňou a spálňou, chodba, 2 šatne, spoločensko/pohybová miestnosť, jedáleň s kuchyňou a kancelárske priestory. Všetky priestory sú nanovo zrekonštruované. Školský dvor bol zrevitalizovaný a doplnený hracími prvkami pre deti predškolského veku v lete roku 2019.
-
Výchovno-vzdelávacia činnosť
Školský vzdelávací program Bam-bullka je k nahliadnutiu v šatniach materskej školy.
Hlavné ciele predprimárneho vzdelávania:
- dosiahnuť optimálnu perceptuálnomotorickú, kognitívnu a citovo-sociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.
Východiskom k dosiahnutiu je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu.
Ďalšími cieľmi predprimárneho vzdelávania sú:
- napĺňať potrebu dieťaťa sociálneho kontaktu s rovesníkmi
- uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené prostredie (na materskú i základnú školu)
- podporiť vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu hrou
- rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť dieťaťa v psychomotorickej, poznávacej, sociálnej, emocionálnej a morálnej oblasti
- prihliadať na rôzne sociokultúrne a socioekonomické zázemie dieťaťa
- uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a inými inštitúciami (pri zachovaní etického princípu spolupráce) s rešpektovaním potrieb dieťaťa, 57 Zákon č. 245/2008 Z. z. z 22. mája 2008: Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení
- získavať dôveru rodičov v individuálnom výchovnom poradenstve a upriamovať ich pozornosť na pozitívne prejavy v správaní sa svojho dieťaťa a v prípade potreby ich nasmerovať na ďalšie odborné poradenstvo s inými odborníkmi (pediater, logopéd, psychológ atď.)
Predprimárne vzdelávanie pomáha dieťaťu:
- posilňovať úctu k rodičom, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, k materinskému jazyku, k štátnemu jazyku a k svojej vlastnej kultúre
- získať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám
- pripraviť sa na život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, znášanlivosti, tolerancie, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a cirkvami a náboženskými spoločenstvami, o naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť
- pripraviť sa na celoživotné vzdelávanie
- naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť
- naučiť sa chrániť svoje zdravie vrátane využitia zdravej výživy a chrániť život
- naučiť sa chrániť svoje zdravie vrátane využitia zdravej výživy a chrániť životné prostredie
- naučiť sa rešpektovať všeľudské etické hodnoty
- Napllenie uvedených cieľov predpokladá priaznivú výchovno-vzdelávaciu klímu s dôrazom na rozvoj tvorivosti pred pamäťovým učením, v ktorej sa realizuje učenie hrou. Dôležité je pozitívne emocionálne prežívanie dieťaťa.
Materská škola ako výchovno-vzdelávacia inštitúcia sa od rodiny líši tým, že môže okrem iného naplniť a nasýtiť túžbu dieťaťa po kontakte s rovesníkmi.
V predškolskej výchove má teda svoje nezastupiteľné miesto výchovné spoločenstvo, ktoré tvorí skupina detí v interakcii s učiteľom v jednej triede.
Pedagogická prax žiačok 1. a 3. ročníka v našej MŠ
- Láskavý prístup
- Dieťa na prvom mieste
- Obohatenie výchovy a vzdelávania
- Bádateľský prístup